Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate
Sve informacije o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce: postupak, koristi, cene i perspektive u Srbiji i inostranstvu. Da li vredi čuvati matične ćelije?
Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate
U poslednje vreme sve se češće govori o matičnim ćelijama iz pupčane vrpce i njihovoj ulozi u lečenju raznih bolesti. Mnogi roditelji razmišljaju o čuvanju ovih ćelija prilikom porođaja, posebno ako u porodici postoje određene bolesti. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su matične ćelije, kako se prikupljaju, koje bolesti se mogu lečiti njima, kao i praktične informacije o čuvanju i troškovima.
Šta su matične ćelije?
Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija: srčane mišićne ćelije, krvne ćelije, ćelije kože i druge. Tokom embrionalnog razvoja, ove ćelije su odgovorne za formiranje svih organa i tkiva. Kod odraslih, matične ćelije se nalaze u manjoj količini u koštanoj srži i krvi, gde obnavljaju oštećena tkiva.
Naučnici su otkrili da se u krvi pupčane vrpce novorođenčeta nalazi veliki broj mladih i vitalnih matičnih ćelija. Ove ćelije imaju veći potencijal za regeneraciju nego ćelije odraslih, a postupak njihovog prikupljanja je jednostavan i bezbolan.
Kako se prikupljaju matične ćelije?
Postupak prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce je krajnje jednostavan i bezbedan:
- Nakon porođaja, kada se preseče pupčana vrpca, lekar uzima krv iz dela vrpce koji je bio povezan sa placentom
- Postupak traje samo nekoliko minuta i ne ometa normalan tok porođaja
- Ne utiče na majku ni na dete, jer se vrši nakon presecanja pupčane vrpce
- Krv se pakuje u specijalnu kesicu i šalje u laboratoriju na analizu
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Prema trenutnim istraživanjima, matične ćelije iz pupčane vrpce mogu biti korisne u lečenju više od 75 različitih bolesti, uključujući:
- Leukemiju i druge vrste raka
- Urođene poremećaje krvi i metabolizma
- Poremećaje imuniteta
- Šećernu bolest tipa 1
- Autoimune bolesti
Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama:
- Autologno lečenje - korišćenje sopstvenih matičnih ćelija pacijenta
- Alogenično lečenje - korišćenje ćelija drugog, kompatibilnog davaoca
Čuvanje matičnih ćelija u Srbiji i inostranstvu
Trenutno u Srbiji ne postoji banka za čuvanje matičnih ćelija, ali postoji mogućnost organizovanja transporta u inostrane banke, pretežno u Belgiju. Cena za čuvanje tokom 20 godina iznosi oko 1800-2500 evra, u zavisnosti od banke.
Postoje indicije da bi do kraja godine mogla biti otvorena i banka matičnih ćelija u Beogradu, što bi značajno olakšalo postupak za građane Srbije.
U susednoj Hrvatskoj postoji banka matičnih ćelija, gde je cena čuvanja oko 2000 evra za 20 godina. U Švajcarskoj i drugim evropskim zemljama ove usluge su već dugo dostupne, sa cenama koje variraju od 2500 evra naviše.
Šta se dešava nakon isteka ugovora?
Većina banaka nudi ugovor na 20 godina. Pred istek tog perioda, roditelji dobijaju ponudu za produženje čuvanja. Nakon 20 godina, pravo odluke prelazi na dete čije su ćelije sačuvane - može izabrati da produži čuvanje (uz godišnju naknadu od oko 40 evra) ili da pokloni ćelije banci.
Važno je napomenuti da matične ćelije ne gube svojstva nakon 20 godina - mogu se koristiti i kasnije, ali ugovor mora biti produžen.
Da li vredi čuvati matične ćelije?
Odluka o čuvanju matičnih ćelija je lična i zavisi od više faktora:
- Porodične istorije određenih bolesti
- Finansijskih mogućnosti
- Ličnih uverenja i prioriteta
Za porodice sa rizikom od određenih genetskih bolesti, čuvanje matičnih ćelija može biti značajna investicija u zdravlje. Sa druge strane, ukoliko u porodici nema poznatih rizika, neki stručnjaci smatraju da su šanse za korišćenje ovih ćelija relativno male.
Bez obzira na odluku, važno je biti dobro informisan i razmotriti sve aspekte pre donošenja konačne odluke. Savet lekara porodične medicine ili specijaliste može biti od velike pomoći u ovom procesu.